Bielizna damska, męska i dziecięca

Jesteś tu:   Bielizna i jej funkcje

Bielizna i jej funkcje

Bielizna stanowi obowiązkowy element stroju i to nie tylko z powodu przyzwyczajenia czy wymogów moralnych, ale przede wszystkim ze względów estetycznych i zdrowotnych. Niewiele osób zakładających każdego dnia na siebie podstawowe części intymnej garderoby zdaje sobie sprawę, że chroni się w ten sposób przed wieloma problemami.

W przypadku kobiet unikanie zakładania stanika, co w różnych okresach z przeszłości stanowiło rodzaj mody w rzeczywistości prowadzi do odkształcenia piersi, utraty ich jędrności, a przy większych rozmiarach biustu odbija się też w sposób niekorzystny na kręgosłupie. Pomijając estetykę kobiety karmiące mogą mieć problemy z pokarmem wynikające z odkształcania kanalików mlecznych nie wspominając już o wypływaniu mleka z opadających piersi.

Figi, stringi czy bielizna korygująca pełnią ważną rolę w utrzymywaniu na swoim miejscu wszystkiego, co znajduje się wewnątrz naszego brzucha. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które są właścicielami sporego „mięśnia piwnego”. Noszenie nieodpowiednich majtek lub nie noszenie ich w ogóle może prowadzić nawet do powstawania groźnej przepukliny.

Poza funkcjami zdrowotnymi oraz ułatwieniem utrzymania higieny intymnej bielizna damska, jak i męska odpowiednio dobrana kształtuje poszczególne partie ciała sytuując je na właściwym miejscu, dzięki czemu sylwetka nabiera ładnej linii. Innym aspektem jest wygląd bielizny, jaką pokazuje się w sytuacjach intymnych. Często też noszenie ładnego koronkowego kompletu pomimo jego ukrywania pod ubiorem przyczynia się do poprawy samopoczucia i znacznie dowartościowuje. Zwłaszcza bielizna damska odgrywa tu ważną rolę, bowiem jej użytkowniczka czuje się wtedy bardziej kobieca. Z kolei bielizna męska często też pełni ważne funkcje ochronne w przypadku aktywnego uprawiania sportu.

Najnowocześniejsze wynalazki, tkaniny chłonące wilgoć, utrzymujące temperaturę mięśni, antybakteryjne i antyalergiczne doskonale sprawdzają się w przypadku aktywnych ćwiczeń na siłowni czy codziennego biegania. Innym ważnym aspektem jest związane z rozluźnieniem obyczajowości używanie odmian bielizny plażowej, która, chociaż nieco zmodyfikowana pod względem wzornictwa tak naprawdę niewiele różni się od tego, co bywa noszone pod ubraniem.

Warto także wspomnieć o funkcjach, jakie pełni bielizna dziecięca. Do pewnego wieku maluchy i dzieci przedszkolne noszą jedynie majteczki, które początkowo mają podtrzymywać pieluchę, a z wiekiem stanowią ochronę przez szorstkimi spodniami, rajstopami, zabezpieczają ubranie przez zabrudzeniem a miejsca intymne przed otarciami.

Powered by CMSimple_XH | Template by CMSimple_XH | test (X)html | test css | Login