Ewolucja bielizny

Bielizna funkcjonuje w kulturze społeczeństw już od bardzo dawna, a chociaż przechodziła wiele różnych przemian do dziś zakłada się ją pod ubranie i raczej nie jest ona zagrożona zniknięciem z szaf czy półek sklepowych. Jak wszystko, co wiąże się z moda tak i ten element garderoby ulegał przemianom pełniąc nie tylko funkcje praktyczne, ale także estetyczne.

Najstarsze znane formy bielizny to koszule i halki. Nosiły je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a w czasach, kiedy nie znano jeszcze łazienek i nie odczuwano nawyku codziennej higieny koszula stanowiła tę część odzieży, której się nie zdejmowało. Było to również związane z obyczajowością i zakazem pokazywania ciała, dlatego w jednej koszuli spano, kąpano się, realizowano pożycie małżeńskie, a w dzień zakładano na nią wierzchnią odzież. Bielizna damska i męska różniła się jedynie stopniem zdobienia, które było bogatsze, a tkaniny delikatniejsze w środowiskach bogatych, podczas gdy ludność wiejska korzystała z prostego płótna. Inną funkcją, jaką pełniła wówczas bielizna była ochrona przed drapiącymi włochatymi tkaninami wełnianymi, które zazwyczaj noszono, a im niższa klasa społeczna tym gorsza gatunkowo była wełna, z której wykonywano tkaniny.

Z czasem bielizna zaczęła się nie tylko zmieniać w sensie wzorniczym, ale również różnicowała ją płeć. Bielizna męska ograniczała się do pantalonów, podczas gdy kobiety zakładały ciasne gorsety, a kilkadziesiąt lat później staniki. W tym okresie zaczynano doceniać kobiece kształty, a podkreślanie ich stało się głównym celem zakładanych intymnych części garderoby. Gorsety stworzyła moda na szczupłą talię, staniki, moda na pełnie i podniesione piersi. Najpóźniej zrodziła się bielizna dziecięca, która praktycznie nie istniała przez wieki ograniczając się jedynie do wspomnianych koszul, a u malutkich dzieci zawijania w tkaninę płócienną. Współczesna bielizna to zupełnie nowe spojrzenie na tę część garderoby.

Pomijając już ilość rodzajów i modyfikacji form, pojawienie się różnych krojów, tendencji zdobniczych czy rozmaitego przeznaczenia dodatkowo coraz większą rolę zaczyna się przykładać do komfortu i zdrowotnych właściwości. Przykładem może być bielizna termoaktywna czy antyalergiczna.